Seminarski i Diplomski Rad

Prenosna kišna krila, samohodna kišna krila, samohodna kružna prskalica 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 8 | Nivo: Poljoprivredni fakultet, Zemun

Sadržaj:
1.Uvod………………………………………………………………………………..
2
1.1Navodnjavanje…………………………………………………………………
2
2.Prenosna kišna krila……………………………………………………………….
3
3.Samohodna kišna krila……………………………………………………………..
5
4.Samohodna kružna prskalica "Boom"……………………………………………..
6
5.Zaključak…………………………………………………………………………...
7
6. Literatura…………………………………………………………………………..
9
1.Uvod
U osnovi biljne proizvodnje je poljoprivredno zemljište kao prirodno telo u kojem se odvijaju svi životni procesi kulturnih biljaka. Dobro uređeno zemljište je temeljni proizvodni zahtev za dobru poljoprivredu i život čoveka. Zemljište i voda su nerazdvojni i činioci su biljnog, životinjskog i ljudskog porekla.
Sve mere i radovi kojima se svesno i na veštački način povećava sadržaj vode
u zemljištu s ciljem uzgoja poljoprivrednih kultura nazivamo navodnjavanje.
1.1. Navodnjavanje
Danas se u svetu trenutno navodnjava 250 miliona hektara ili oko 17% obradivih površina.Navodnjavanje poljoprivrednih kultura je vrlo stara melioracijska mera i praksa koju su izvodile mnoge civilizacije u prošlosti. Prapočeci navodnjavanja su verovatno bili u Kini i Indiji, a poznati su sustavi u dolinama reka Eufrata i Tigra (današnji Irak).
U njima se proizvodi oko 40% svetske hrane i poljoprivrednih sirovina.
Svrha navodnjavanja kao melioracijske mere je nadoknaditi nedostatak vode koji se javlja pri uzgoju poljoprivrednih kultura kako bi se osigurao njihov što veći biološki potencijal.
Orošavanje predstavlja način disperzije pesticida u agregatnom stanju (suspenzije, emulzije,rastvora) čija veličina kapi iznosi 50-150 µм. Prednost primene orošivača i orošavanja kao načina primene pesticida u odnosu na prskalice, pošto je veća površina naleganja sitnih kapi koji se dobijaju orošavanjem, tako da je omogućena efikasna zaštita sa manjom količinom vode.
2.Prenosna kišna krila
Ovaj način navodnjavanja je vrlo povoljan za kulturnu biljku i njeno stanište jer je ovaj tip navodnjavanja sličan prirodnim prilikama.
Pokretni ili prenosni sistemi se sastoje od opreme koja se u celosti može premeštati tokom rada. Svi elementi se pokretni – pumpa, cevovodi, kišna krila i rasprskivači. Posle navodnjavanja površine na jednom mestu svi elementi se prenose na novu radnu poziciju.
Ovi sistemi su pogodni za navodnjavanje gotovo svih poljoprivrednih kultura: ratarskih, povrtarskih, voćarskih i cvećarskih, kao i na svim terenima.
Prikladni su za navodnjavanje manjih parcela u individualnom vlasništvu, odnosno svih onih koji žele na maloj površini intenzivniju biljnu proizvodnju. U proizvodnim programima , naših i stranih fabrika, opreme za navodnjavanje mogu se naći pumpe, cevi, spojni komadi i rasprskivači za upotrebu individualnih poljoprivrednih proizvođača i farmera.
Prenosne cevi koje se koriste kod pokretnih sistema za navodnjavanje kišenjem su takođe od aluminijuma ili pocinkovanog lima, odnosno plastike. Različitih su veličina (50 mm, 70 mm, 90 mm, 110 mm, 125 mm, 150 mm) i dužine (6 m, 7 m, 9 m). Cevi se spajaju u cevovod posebnim spojnicama, koje mogu biti mehaničke ili hidrauličke. Na kišna krila se postavljaju rasprskivači, posebne hidrauličke naprave koje služe za raspodelu vode po površini u obliku kišnih kapi. Sastoje se iz jedne ili dve mlaznice i tokom rada kvase celi ili samo određeni sektor kruga.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!